Dzisiaj jest piątek, 09.12.22, imieniny: Delfina, Leokadii

Wiedzieć więcej

Wydarzenia roku 2009

Autor: Ewa Inn, data dodania: 30-12-2009 Wydarzenia roku 2009

Ostatnie dni grudnia to czas podsumowań i prób wyłonienia najistotniejszych wydarzeń mijającego roku. Przypomnijmy więc, czym nas uraczył w kraju i na świecie dobiegający końca 2009 rok.


Cóż tam panie w polityce? 

Zaprzysiężenie Baracka Obamy, pierwszego czarnoskórego prezydenta w historii Stanów Zjednoczonych, na czterdziestego czwartego prezydenta USA.  

Wybór na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego polskiego eurodeputowanego Jerzego Buzka. 

Wejście w życie Traktatu z Lizbony, którego głównym zadaniem jest usprawnienie funkcjonowania rozszerzonej UE dzięki uproszczonemu procesowi podejmowania decyzji i odejściu od prawa weta w ok. 40 dziedzinach. 

 

 

Gospodarka 

Światowy kryzys finansowy, który nie ominął również Polski, co skutkowało ograniczeniem akcji kredytowej przez banki, znacznym obniżeniem wartości złotego, problemami finansowymi w przedsiębiorstwach z opcjami walutowymi. Mimo iż na tle pozostałych gospodarek europejskich sytuacja Polski była oceniana pozytywnie, a pod koniec roku odnotowano nieznaczny wzrost gospodarczy, to najtrudniejszy czas dla nas jeszcze nie minął. Wciąż pozostaje problem rosnącego bezrobocia, które jeszcze przez jakiś czas będzie się pogłębiać, oraz zadłużenie sektora finansów publicznych, któremu bezzwłocznie potrzebne są gruntowne reformy.

Kontrowersje 

Prezydent USA Barack Obama został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla m.in. za "nadzwyczajne wysiłki" podejmowane w celu "umocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy między narodami" oraz "wizję świata bez broni nuklearnej". Nagroda dla Obamy wzbudziło kontrowersje przedwczesnym wyróżnieniem, które stanowi wyraz oczekiwań, a nie uznania za faktyczne osiągnięcia. 

Fiasko sprzedaży stoczni. Rząd po nieudanych próbach sprzedania stoczni, rozparcelował majątek przedsiębiorstw i sprzedaje tym, którzy są w ogóle kupnem zainteresowani. Ministerstwo skarbu od początku roku dwoiło się i troiło, aby znaleźć godziwego inwestora. Przetarg na kupno majątku wygrała spółka z Kataru, jednak transakcja nie została sfinalizowana, a sprawą zajęło się CBA i prokuratura. Do katalogu polskich afer dołączyła „stoczniowa”, a w skutek nieudolności ze strony rządu pracę straciło ok. 10 tys. osób zatrudnianych w przemyśle stoczniowym.  

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowej grypy A/H1N1, natomiast polski rząd wykazał się nie do końca zrozumiałym bagatelizowaniem problemu. W Polsce lekarze zdiagnozowali A(H1N1) u ponad 2220 chorych, alarmując jednocześnie, iż na ten typ grypy chorują tysiące niezdiagnozowanych Polaków. A tymczasem Ministerstwo Zdrowia wciąż negocjuje z koncernami farmaceutycznymi, nie mając nadal pewności, że szczepionki są bezpieczne. Zdania specjalistów są podzielone – część z nich zaleca szczepienia i przestrzega przed niebezpiecznym A/H1N1, który zabił już ponad sto Polaków, inni wykazują się spokojem, twierdząc, że ten typ grypy nie jest groźniejszy od sezonowej, która niejednokrotnie nas atakuje, nie wywołując przy tym paniki. 

 

 

Na bakier z prawem 

Roman Polański został aresztowany w Szwajcarii na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania, wystawionego przed 31 laty, za uwiedzenie 13-letniej wówczas Samanthy Gailey, które traktowane jest w stanie Kalifornia jako gwałt. Środowisko artystyczne początkowo protestowało przeciwko zatrzymaniu reżysera. W jego obronie stanęli również politycy. Jednak ostatecznie zwyciężyły opinie, że mimo zasług Polańskiego, winien on odpowiedzieć za niegodziwy czyn sprzed lat. Po dwóch miesiącach pobytu w szwajcarskim więzieniu, został wypuszczony za kaucją w wysokości 3,5 mln euro i do zakończenia procedury ekstradycyjnej do USA musi przebywać w areszcie domowym, w swojej willi w Gstaad. 

Z muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu została skradziona bezcenna, rozpoznawalna na całym świecie tablica z napisem Arbeit macht frei, będąca symbolem nazistowskiej zbrodni dokonanej na więźniach obozu. Muzeum zastąpiło ją kopią, która wcześniej była używana podczas renowacji oryginału. Skradzioną tablicę, pociętą na trzy fragmenty, odzyskano a sprawców kradzieży działających na zlecenie szwedzkich neonazistów ujęto. 

Nie ominęły nas tragedie 

Trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopnia Richtera w rejonie miasta L'Aquila we Włoszech. Zginęło w nim ponad 300 osób, a rannych zostało około 1500. Zniszczeniu uległo od 10 do 15 tysięcy domów, w związku z czym około 40 tysięcy osób pozostało bez dachu nad głową. 

Katastrofa nad Atlantykiem samolotu Airbus A330 linii Air France lecącego z Rio de Janeiro do Paryża, z 216 pasażerami i 12 członkami załogi na pokładzie. Wśród 228 ofiar katastrofy byli obywatele 32 krajów, w tym dwóch Polaków. Dokładne przyczyny i okoliczności katastrofy są nieznane. 

Pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim spowodowany zaprószeniem ognia, w którym śmierć poniosły 23 osoby, a 21 zostało rannych. Tragedia przyczyniła się do zainteresowania Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego budynkami socjalnymi w całym kraju. Kontrole urzędu ujawniły fatalny stan budynków, które niejednokrotnie zagrażają życiu i zdrowiu lokatorów.  

Katastrofa górnicza w kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej, spowodowana wybuchem metanu. W jej wyniku zginęło 20 górników, a 36 odniosło obrażenia. 

Odeszli od nas 

Michael Jackson (1958) - amerykański piosenkarz, tancerz, producent; ikona muzyki popowej,

Patrick Swayze (1952) - amerykański aktor, tancerz, piosenkarz,

Farrah Fawcett (1947) – amerykańska aktorka, producentka filmowa i telewizyjna, modelka,

Zbigniew Zapasiewicz (1934) - polski aktor, reżyser, wykładowca,

Marek Edelman (1922) - polski działacz polityczny i społeczny, lekarz kardiolog, przywódca powstania w getcie warszawskim,

Jan Wejchert (1950) - polski przedsiębiorca działający na rynku medialnym, założyciel telewizji TVN, twórca i lidera Grupy ITI,

Kamila Skolimowska (1982) - polska lekkoatletka, mistrzyni olimpijska w rzucie młotem z 2000 r.,

Franciszek Starowieyski (1938) - polski malarz, grafik, rysownik, scenograf,

Zbigniew Religa (1938) - wybitny polski kardiochirurg, polityk, minister zdrowia.

 

  


separ