Dzisiaj jest poniedziałek, 03.10.22, imieniny: Ewalda, Heliodora

Coś dla duszy

Chluba polskiej animacji

Autor: Ewa Inn, data dodania: 23-08-2009 Chluba polskiej animacji

Niepozornie wyglądający 33-letni mistrz animacji komputerowej odnosił sukcesy, odkąd tylko zajął się tym fachem. Każdy jego film cieszył się ogromnym uznaniem, zdobywając liczne nagrody, a jego nazwisko stało się rozpoznawalną w świecie marką.


Tomasz Bagiński nie pozwala zapomnieć o sobie wielbicielom jego talentu, tym razem za sprawą niesamowitego filmu o Powstaniu Warszawskim -„Hardcore 44””. Korzystając z okazji, że o Tomku znów jest głośno, warto przyjrzeć się jego wcześniejszym osiągnięciom.

„Katedra”

To jego debiut, nie licząc studenckiego „Deszczu”.  Nad tym krótkometrażowym filmem, który powstał na motywach prozy Jacka Dukaja o tym samym tytule, Bagiński pracował 3 lata. „Katedra” zdobyła m.in. główną nagrodę na największym festiwalu animacji i efektów specjalnych SIGGRAPH, została również nominowana do Oskara w kategorii krótki film animowany.

 

„Katedra” 2002 r.

 

„Sztuka spadania”

Sześć minut niesamowitej, groteskowej, zabawnej a jednocześnie makabrycznej, przerażającej a jednak cudownej opowieści w reżyserii i na podstawie scenariusza Bagińskiego, stworzonej w 2004 r.

W zapowiedziach filmu można przeczytać: ”Atol. Zapomniana baza wojskowa gdzieś na Pacyfiku. Wysyłani są tam zasłużeni oficerowie, których wojsko nie może się jeszcze pozbyć, a którzy w wyniku wypełnionych misji stracili rozum i kontakt z rzeczywistością. Tam w oddaleniu od cywilizacji, praw i kodeksów pielęgnują swoje dziwactwa. Sierżant Al pielęgnuje miłość do młodych i dzielnych żołnierzy. Doktor Friedrich pielęgnuje swój talent fotograficzny. A stary, psychicznie zagubiony Generał tworzy sztukę. Nie na papierze i nie na płótnie... Inaczej.”

 

„Sztuka spadania” 2004 r.

 

Z przymrużeniem oka

 

Parodia „Katedry”

 

„Wiedźmin”

Film do tej komputerowej gry akcji, opartej na książkach fantasy Andrzeja Sapkowskiego, wyreżyserował Tomasz Bagiński, wnosząc nową jakość do tradycyjnych gier RPG.

Produkcja gry kosztowała 19 mln złotych. Sprzedano ją w ponad 1 000 000 egzemplarzy na całym świecie, w 15 wersjach językowych. Praca twórców „Wiedźmina” zastała zwieńczona  prawie setką nagród i wyróżnień.

 

Zwiastun „Wiedźmina” 2007 r.

 

„Siedem bram Jerozolimy”

Jest to trwający prawie godzinę film muzyczny produkcji TVP, będący połączeniem urodzinowego koncertu Krzysztofa Pendereckiego z animacjami Tomasza Bagińskiego. Zawiera m.in. koncert, który odbył się w ubiegłym roku  w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, w czasie którego wykonano "Siedem bram Jerozolimy" pod batutą naszego wielkiego kompozytora. Wyjątkową oprawę dla tego koncertu w postaci animacji komputerowych przygotował Tomasz Bagiński. Były one prezentowane na dużym ekranie, a ta niesamowita scenografia wirtualna została połączona z scenografią klasyczną.

„Siedem bram Jerozolimy” 2009 r.


separ