Dzisiaj jest niedziela, 03.12.23, imieniny: Franciszka, Ksawerego

Coś dla duszy

Nominowany "Królik po berlińsku" - obejrzyj go z nami!

Autor: Ewa Inn, data dodania: 08-03-2010 Nominowany

Dokument polskio-niemiecki ujął Amerykańską Akademie Filmową, nominując film Bartka Konopki do Oskara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Niestety, jego twórcy nie otrzymali prestiżowej statuetki, niemniej jednak sama nominacja również jest ogromnym sukcesem.


Polak potrafi 

Film tworzony był cztery lata przez grupę przyjaciół, mi.in. Bartka Konopkę - reżysera i współtwórca scenariusza, Piotra Rosołowskiego - autora zdjęć i współtwórcę scenariusza, Annę Wydrę - producentkę oraz Mateusza Romaszkana - montażystę. To właśnie w warszawskim mieszkaniu tego ostatniego „Królik po berlińsku” był montowany. Ta, można by rzec, chałupnicza praca, przyniosła oryginalny efekt w postaci niespełna godzinnego, czarno-biały filmu obejmującego kilkadziesiąt lat historii Europy Wschodniej z „króliczej" perspektywy. To przedstawiona w konwencji filmu przyrodniczego, momentami wzruszająca, momentami zabawna opowieść o „homo sovieticus”. 

 

 

Było warto 

„Królik po berlińsku” zanim otrzymał nominację do Oscara, został uhonorowany również innymi nagrodami: za najlepszy film średniometrażowy – Hot Docs Toronto, Grand Prix Złoty Lajkonik, Nagroda Magicznej Godziny – Planete Doc Review Warszawa a także Nagroda dla Najlepszego Producenta na 49. Krakowskim Festiwalu Filmowym. 

Obejrzyj z nami 

Światowa premiera filmu odbyła się 24.04.2009, emitowany był już również w polskiej telewizji. Dziś, dzięki uprzejmości tvp.pl można obejrzeć go także w internecie, do czego Babski Comber gorąco zachęca: ”Królik po berlińsku”.


separ