Smaczne pisanie
Solianka - rosyjskie klimaty na naszym stole
Autor: Ewa Inn, data dodania: 25-03-2010
Mowa o jednej ze słynniejszych zup rosyjskich. Nie wiedziałam o jej istnieniu, póki nie zawitałam do pewnej ukraińskiej restauracji w Krakowie. Odkryłam wtedy zaskakującą mieszankę subtelnych smaków, której nawet nie potrafiłam zdefiniować.
Po powrocie do domu postanowiłam dotrzeć do przepisu, który niebawem przetestowałam. Rozszyfrowałam sekret tego słono-kwaśnego smaku, który uzyskuje się dzięki ogórkom kiszonym, oliwkom i cytrynie. Udało się! Wiem już, że ta wykwintna i pożywna zupa wpisze się na stałe w menu mojej kuchni.
Składniki
- 1,5 l wywaru z kości, kawałka selera i 1 pietruszki,
- 30 dkg mięsa wołowego,
- 2 parówki lub zamiennie kiełbasa,
- 10 dkg szynki,
- kawałek słoniny i wędzonej wędliny również mile widziany,
- 10 dkg nerki,
- 3 ogórki kiszone,
- 10 dkg kaparów,
- 5 dkg oliwek,
- 2-3 cebule,
- 1-2 ząbki czosnku (niekoniecznie)
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego,
- 10 dkg śmietan,
- 1 łyżka masła,
- 1/2 cytryny,
- ziele angielskie, listek laurowy,
- sól, pieprz,
- 2 łyżki posiekanej natki z pietruszki.
Do dzieła
Do wywaru z kości włóż mięso i szynkę. Gotuj do miękkości. Nerkę ugotuj oddzielnie (jeśli nie lubisz nerek przez ich specyficzny zapach, nie przejmuj się – po ugotowaniu w osobnej wodzie, w gotowej już soliance ów zapach jest kompletnie niewyczuwalny!). Mięso i szynkę po ugotowaniu pokrój na słupki. Parówki/kiełbasę pokrój na plasterki. Nerki na cienkie plasterki. Wywar z mięsa przecedź i włóż do niego z powrotem pokrojone mięsa.
Na maśle usmaż cebulę pokrojoną w piórka. Gdy będzie szklista dodaj koncentrat pomidorowy i razem przesmaż. Pod koniec możesz dorzucić posiekany czosnek. Przerzuć zawartość do gotującego się wywaru z mięsem.
Ogórki obierz ze skóry, przekrój wzdłuż, wytnij pestki i pokrój na plasterki grubości ok. 5 mm. Kapary przepłucz i przebierz. Wrzuć do wywaru. Oliwki pokrój na nieco mniejsze części. Połowę wrzuć do wywaru. Dodaj przyprawy (bądź ostrożny z soleniem, pamiętając, że składniki są też słone) i gotuj ok. 15 min.
Po tym czasie zupę dopraw śmietaną, pamiętając, żeby w kubeczku nieco zupy rozprowadzić ze śmietaną, aby się nie zwarzyła. Wrzuć resztę oliwek. Skosztuj, ewentualnie jeszcze dopraw (nie zaszkodzi wsypać szczypty cukru). Dodaj posiekaną natkę pietruszki.
Diabeł tkwi w szczegółach
Na każdy talerz po nalaniu zupy nałóż plasterek cytryny, która w soliance nie służy tylko ozdobie. To ważny składnik, nadający zupie niepowtarzalny smak – cudowna kulinarna kropka nad „i”.
