Dzisiaj jest środa, 08.02.23, imieniny: Klementa, Kwiatosławy

Coś dla duszy

Czy wiesz już wszystko o facetach?

Autor: Ewa Inn, data dodania: 10-11-2012 Czy wiesz już wszystko o facetach?

Możesz sprawdzić to, uczestnicząc w spektaklu "Wszystko o mężczyznach" w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru Ludowego. Wbrew tytułowi nie jest to kompendium wiedzy o przedstawicielach płci męskiej, ale na pewno jest ogromną dawką wspaniałej zabawy.


Autorem sztuki jest najwybitniejszy współczesny pisarz chorwacki - Miro Gavran, laureat kilkunastu nagród literackich i teatralnych. Bohaterami jego sztuki jest piętnaście postaci, a wspaniałością spektaklu jest fakt, iż owe postacie są kreowane jedynie przez trzech aktorów: Krzysztofa Góreckiego, Tomasza Obarę i Piotra Pilitowskiego.

Trzy razy pięć

Panowie wspaniale wcielają się w swoje role, dzięki czemu poznajemy pięć różnych historii i pięć męskich relacji. Wątki przeplatają się wzajemnie, przenosząc co rusz widza do innej historii. Wspaniała mieszanka emocji, szatkowana na wiele smakowitych, soczystych, często bardzo pikantnych kawałków. Raz nasi bohaterowie to wieloletni przyjaciele spotykający się w siłowni, każdy o zupełnie innym usposobieniu, temperamencie, mentalności a nawet moralności. Inny razem to para gejów i „ex” jednego z nich, który pojawia się ponownie w jego życiu, wprowadzając spore zamieszanie. Potem widzowie są świadkami trudów prowadzenia biznesu w sferze „półświatka”, w którym, wbrew pozorom, nie wszystko jest na sprzedaż, a panowie obnażają nie tylko swoje słabości ale i ciała, serwując widowni męski striptiz. Nie zawsze w tej sztuce jest komicznie, bo oto dla odmiany widzowie poznają historię ojca i dwóch jego synów, opowieść o traumie, pielęgnowanym żalu, rodzinnej tajemnicy i pojednaniu. Sztukę wieńczy ostatni wątek – starsi panowie, znów rewelacyjnie wykreowani przez artystów krakowskiego teatru. Stetryczali, zniedołężniali staruszkowie, którzy... chwila, chwila, skąd my ich znamy? Przecież to...

Trudno być mężczyzną

Sztuka o różnym ładunku emocjonalnym, często wywoływała salwy śmiechu, lawinę braw, prawdziwe ożywienie widowni, czasem zmuszała do refleksji i  powagi. Zawsze jednak zachwycała grą aktorów, którym udało się przedstawić fragment męskiego, wcale nie takiego łatwego świata, w którym trzeba walczyć o uczucia, o pozycję, o kobiety, upodlić się czasem przy kieliszku i przeklnąć siarczyście, gdy słów już brak. Znamy to przecież nie tylko z desek teatru, prawda?

 


separ