Dzisiaj jest czwartek, 29.02.24, imieniny: Aspazji, Dawida

Na sportowo

Turniej BNP Paribas Katowice Open - światowy tenis w katowickim Spodku

Autor: Ewa Inn, data dodania: 29-03-2013 Turniej BNP Paribas Katowice Open - światowy tenis w katowickim Spodku

Do tej pory mogliśmy oglądać jedynie w telewizji zmagania czołowych tenisistek światowego rankingu, walczących o trofea na największych kortach świata. Jednak już za kilka dni wielki tenis będzie w naszym zasięgu.


BNP Paribas Katowice Open  - to kobiecy turniej rangi WTA (Women's Tennis Association – największa organizacja kobiecego tenisa). Do tej pory, w ostatnich trzech latach, odbywał się on w Kopenhadze. Tegoroczny odbędzie się w Polsce, w Katowicach, w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek, w dniach 8-14 kwietnia 2013. W duĹźej mierze jest to zasługą Piotra WoĹşniackiego, ojca tenisistki Karoliny, który był pomysłodawcą przeniesienia zawodów z Danii do drugiej ojczyzny swojej córki, Dunki polskiego pochodzenia.

BNP Paribas Katowice Open będzie drugim turniejem WTA odbywającym się w Polsce (poprzedni odbył się w Warszawie w 2010 roku), jest to więc nie lada gratka dla polskich miłośników tenisa. Natomiast w Spodku, słynącym z organizacji prestiĹźowych imprez sportowych, tenis ostatni raz gościł 18 lat temu, za sprawą pokazowego turnieju „Przybysze z Masters”.

Organizacją turnieju zajęła się Agencja SOS Music z Torunia, która otrzymała licencję na tę imprezę do 2018, tak więc moĹźemy spodziewać się u nas wspaniałego widowiska tenisowego na najwyĹźszym poziomie w ciągu kilku najbliĹźszych lat.

Sponsorem tytularnym turnieju został BNP Paribas Bank, uznawany za największego sponsora tenisa na świecie, współpracującego od 40 lat z międzynarodowymi organizacjami tenisowymi, angaĹźującego się w najbardziej prestiĹźowe turnieje zawodowe, rozgrywki dzieci i juniorów, pomagającego klubom tenisowym a takĹźe wspierającego turnieje na wózkach.

Współorganizatorem turnieju jest Miasto Katowice. O tenisową rywalizację zabiegał równieĹź Sopot i Wrocław, ale to właśnie Katowice przedstawiły najlepszą ofertę.

Partnerem Telewizyjnym tego wydarzenia została Telewizja Polska, dzięki czemu będzie moĹźna obejrzeć transmisję całego turnieju w TVP. Katowickie mecze będą równieĹź transmitowane na stronie sport.tvp.pl.

W turnieju weĹşmie udział ponad 60 tenisistek, 12 z nich to zawodniczki z pierwszej pięćdziesiątki rankingu WTA. Listę otwiera Petra Kvitova – czeska tenisistka, triumfatorka Wimbledonu oraz Mistrzostw WTA 2011, wiceliderka rankingu ubiegłego sezonu, obecnie ósma rakieta świata. 

 

 

Pozostałe tenisistki biorące udział w katowickim turnieju to m.in.: Roberta Vinci, Klara Zakopalova, Sabine Lisicki, Kaia Kanepi, Julia Goerges, Tamira Paszek, Alize Cornet, Laura Robson i Kiki Bertens.

Zaplanowanych jest 59 meczów „singlowych” oraz 15 pojedynków „deblowych”. Będą one rozgrywane na dwóch kortach o wielowarstwowej nawierzchni Conipur Pro Clay, której powierzchnię będzie stanowiła mączka ceglana wzbogacona płynem absorbującym wilgoć. Natomiast oficjalną piłką turniejową jest piłka Babolat Roland Garros.


separ