Dzisiaj jest czwartek, 29.02.24, imieniny: Aspazji, Dawida

Wiedzieć więcej

Potrawy, których powinniśmy się wystrzegać

Autor: Ewa Inn, data dodania: 22-11-2014 Potrawy, których powinniśmy się wystrzegać

Jedni jedzą, Ĺźeby Ĺźyć, inni Ĺźyją, Ĺźeby jeść. I jedni i drudzy mogą spoĹźywać zarówno zdrową, cenną dla organizmu Ĺźywność, jak i szkodliwą o niskich wartościach odĹźywczych, z dużą ilością niepożądanych składników i nadprogramowych kalorii.


Nasza świadomość kulinarna na szczęście wzrasta, a wraz z nią zdolność umiejętnego eliminowania niezdrowej Ĺźywności z codziennego menu. Jednak wciąż chętnie sięgamy po to, co często smaczne lub szybkie w przygotowaniu, a jednocześnie zakazane w zdrowej i przemyślanej kuchni. Poznajmy niektóre z nich.

Błyskawiczne zupki z torebek

Faktycznie przygotowuje się je błyskawicznie – wystarczy wsypać zawartość torebki do miseczki, zalać wrzątkiem, odczekać chwilę, aĹź makaron napęcznieje i gotowe! Prócz tego, Ĺźe zapełnimy Ĺźołądek, nie ma z zawartości wspomnianej wyĹźej miseczki Ĺźadnego poĹźytku. W skład tak zwanych „chińskich zupek”, które nie mają kompletnie nic wspólnego w prawdziwą chińską kuchnią, wchodzą produkty wysoko przetworzone z dodatkiem konserwantów, wzmacniaczy smaku i substancji zapobiegających zbrylaniu.

Jedzenie z puszki

Wygodne, praktyczne, o długim terminie waĹźności – moĹźna w nich zamknąć kolorowe warzywa, mięsa, zupy, gotowe dania. Chętnie sięgamy po nie w podróĹźy, ale i w domu, gdy czasu lub ochoty na domowe pichcenie brak. Pamiętajmy jednak o tym, Ĺźe często puszkowane potrawy miewają kiepską jakość, są w ich składzie środki konserwujące, czyli azotan sodu lub potasu,  a ponadto w trakcie procesu technologicznego następuje utrata wartości odĹźywczych, takich jak witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Co równie waĹźne, w niektórych puszkach znajduje się niebezpieczna dla zdrowia substancja – bisfenol A, stosowana w postaci Ĺźywicy epoksydowej, a mająca za zadanie izolować metal od jedzenia. Substancja ta przenika wraz z jedzeniem do organizmu, mogąc powodować zaburzenia w działaniu hormonów, choroby serca, cukrzycę oraz otyłość.

Chipsy

Nawet dzieci juĹź wiedzą, Ĺźe chipsy to wyjątkowo niezdrowa przekąska. A mimo to lubimy je chrupać, bez względu na wiek i wagę ciała. A o niską wagę ciała trudno zadbać, jeśli sięga się po te ziemniaczane płatki zbyt często, mają one bowiem w 100 gramach do 490 do 550 kcal i 25 a 35 g tłuszczu. Ponadto posiadają znaczącą ilość soli, mogą teĹź być Ĺşródłem szkodliwej substancji kancerogennej i neurotoksycznej, kryjącej się pod nazwą akrylamid, powodującej nieprawidłowe funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, obniĹźenie odporności organizmu, zwiększenie tzw. złego cholesterolu we krwi oraz ryzyko miaĹźdĹźycy.

Frytki

To kolejna bomba kaloryczna, której często nie potrafimy sobie odmówić. SpoĹźywane jako osobna przekąska, świetnie teĹź pasują do dań mięsnych lub rybnych. Smakują z dużą ilością soli, której przecieĹź nie powinniśmy naduĹźywać. Przygotowywane w lokalach gastronomicznych pozostawiają często wiele do Ĺźyczenia. SmaĹźone na głębokim, bywa Ĺźe wielokrotnie uĹźywanym oleju, podawane są wraz z toksycznymi i rakotwórczymi substancjami, takimi jak akrylamid i jego pochodna – glicydamid.


separ